Skąd wziąć zdolność kredytową

Zdolność kredytowa nie jednemu spędza sen z powiek. Inwestycja pojawia się na horyzoncie, a Ty zastanawiasz się, czy możesz wziąć kredyt. Na zdolność kredytową wpływ ma kilka czynników.

Pierwszym z nich jest Twój dochód, który jesteś w stanie udokumentować. To na przykład posiadane hektary, fakturowana sprzedaż płodów rolnych, mleka, bydła czy innych produktów z gospodarstwa rolnego. Również dopłaty bezpośrednie dla rolników z Agenci Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą stanowić dochód, lecz nie we wszystkich bankach są one brane pod uwagę.

Co wpływa na zdolność kredytową u rolnika

Ważny jest również okres od jakiego uzyskujemy dochód. W przypadku młodego rolnika dobrze jest mieć już za sobą pierwsze 12 miesięcy prowadzenia gospodarstwa rolnego, aczkolwiek da się znaleźć banki, które zaakceptują 6 miesięczny staż.

Na zdolność kredytową wpływają również Twoje koszty utrzymania. Do takich kosztów zalicza się np. podatek za ziemię, opłaty za media oraz koszty utrzymania niepracujących członków rodziny. Oczywiście im większa jest Twoja rodzina tym koszty utrzymania będą rosnąć i tak na przykład zdecydowanie niższe koszty utrzymania będzie ponosić bezdzietna rolniczka czy rolnik, niż rodzina z dwójką czy trójką dzieci.

Jak obliczyć zdolność kredytową

Kiedy znasz już swój dochód, a za razem uzyskujesz go wystarczająco długo, to do obliczenia zdolności kredytowej musisz dowiedzieć się czym jest wskaźnik DTI „Debt to Income”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza – dług do dochodu. Wskaźnik ten wskazuje jak dużo swojego dochodu możesz przeznaczyć na zobowiązania kredytowe. W zależności od banku ta wartość może się nieco różnić, ale w przybliżeniu przyjmijmy, że wskaźnik DTI wynosi 50%.

Biorąc to wszystko pod uwagę zakładamy, że średniomiesięcznie sprzedajesz z gospodarstwa mleko za 4700 zł netto, Twoje koszty utrzymania wynoszą 700 zł oraz jesteś bezdzietnym rolnikiem. Maksymalna rata Twojego kredytu lub suma rat różnych zobowiązań kredytowych, nie może przekroczyć 2000 zł miesięcznie.

Samo równanie nie jest trudne. Bierzesz swój miesięczny dochód netto, odejmujesz od niego koszty utrzymania, a następnie dzielisz na pół. Wynik to maksymalna kwota raty kredytu, który możesz zaciągnąć.

Jak poprawić zdolność kredytową

Jest również kilka sposobów na poprawienie swojej zdolności kredytowej. Pierwszy z nich to spłacenie obecnych zobowiązań. Jeśli spłacasz już jakąś pożyczkę, wziąłeś coś na raty albo masz kartę kredytową, to spłać dane zobowiązanie odpowiednio wcześniej, zanim zaczniesz starać się o większy kredyt. Możesz również obniżyć koszty stałe. Zrezygnować z telefonu na abonament, czy na przykład z drogiego Internetu.

Pamiętaj, że zanim złożysz wniosek w banku o kredyt dobrze policzyć swoją zdolność kredytową. To zobowiązanie na długie lata, a więc warto abyś dowiedział się, czy rata na pewno nie wpłynie negatywnie na Twoją płynność finansową. Pozwoli Ci to uniknąć kłopotów finansowych w przyszłości.

Jeśli potrzebujesz pomocy w obliczeniu zdolności kredytowej, skontaktuj się z nami. Zadzwoń lub zostaw do siebie numer telefon w formularzu na stronie. Oddzwonimy do Ciebie w najbliższym możliwym terminie.